Najděte si svůj důvod, proč psát a nenechejte se odradit

jak napsat knihu s kurzem tvůrčího psaní

Když budete vědět, proč píšete, budete psát snáze. Záleží na vás, jaké očekávání od sebe a psaní budete mít. Předpoklad k úspěchu neznamená mít talent, a na první dobrou napsat bestseller. Na devadesát procent je zapotřebí píle, čas a praxe. Mnohdy i snést kritiku a poučit se z ní. Za úspěchem stojí také vytrvat a nevzdávat se. Zkuste svá očekávání odlehčit, a psaní si spíše užívat.

Najdi svou knihu v regálu

Většina píše proto, že jednou chce vidět svou knihu v knihkupectví a své jméno v kulturní příloze denního tisku. Někdo píše proto, že chce světu něco sdělit, a tak píše o osudu své prababičky, která se potýkala v pohraničí nedostatkem a trýzní osudu, oddělena válkou od svého milovaného manžela. Možná se tento autor tak nestará o to, zda příběh strhne a vyprodá knihkupectví. Je proto dobré, když zpočátku rozvinete svou vášeň pro psaní, a své téma prozkoumáte. Úspěch je pak vedlejší produkt. Někomu stačí uspět, když si nechá vytisknout pár výtisků, pro někoho úspěch znamená, že se jeho kniha bude číst ve velkém.

Jít si za svým

Pokud tedy chcete vyprodat knihkupectví, zamyslete se nad tím, co a jak budete psát. Je možné, že vaše téma a jeho zpracování bude jedinečné. Pokud si ale nejste jistí svým tématem, chladnokrevně si řeknete, co by tak čtenáře mohlo srazit do kolen. Vezměte si příklad z Edgara Allana Poe a jeho Havrana. Logickou cestou došel k tomu, že láska, tajemno a lidská tragédie čtenáře budou bavit. Napsaní dobrého románu nespočívá jen v tom, že si necháte diktovat múzou, ale že u tohoto budete přemýšlet. Dobrá kniha se rodí i několik let. Praxe vám pak usnadní cestu, zkrátí čas techniky psaní a vytříbí váš styl.

Na vlně svého rozjímání

Dalším důvodem, proč chcete psát je hlavně kvůli sobě. Terapeutické psaní je dneska zcela běžné a můžete se díky němu zbavit pár nepěkných traumat a přijít na to, co od života chcete. Psaním si utřídíte myšlenky, a kromě toho si také zkultivujete projev. Není od věci umět sepsat e-mail trochu zajímavěji, a udělat tak dojem na obchodního partnera nebo své zákazníky.

Motivujte se

Důvod, proč chcete psát, by měl být vaší motivací a měli byste si na něj vždy vzpomenout, když vám psaní zrovna nepůjde nebo nebudete mít na něj chuť či čas. Psaní je způsob vaší komunikace. Pokud k němu tíhnete, obklopujte se lidmi, co to cítí stejně a vzájemně se podporujte ve vašich nápadech a načatých rukopisech.

Odpálkujte pochybovače

Pro vás je to sice skvělá zpráva, že hodláte psát, ale jakmile tuhle šťastnou novinku sdělíte svému okolí, vaše nadšení už tolik nesdílí. Proč? Protože nemají ten váš hnací motor a dívají se na psaní až příliš realisticky. Možná vám také stokrát zopakují, že našinec to nemá úplně snadné, a málokdy si psaním vydělá. Tady bych chtěla říct, že to zase tak úplná pravda není. Tedy do jisté míru ano, můžete napsat dobrý román a narazíte na to, že se ho neprodá tolik, abyste si mohli dovolit hypotéku. Jenže s tím se dá něco dělat. Říká se tomu marketing a v dnešní době je už běžné, že si autoři dělají reklamu sami.

Pokračujte ve svém psaní

I kdyby se vám nepodařilo napsat světové veledílo a jste vůbec rádi, že se našel alespoň malý nakladatel, co vám vydal tři sta kusů, nezoufejte. Nějak se začít musí a důležité je prostě psát dál. Znát hodnotu slova a umět je správně používat se vždy hodí. V dnešní době se copywriteři docela cení. Možná za pár let napíšete román roku nebo se uchytíte na poli psaní scénářů. Nebo vás prostě bude hřát u srdce, že svůj volný čas plníte něčím, co je pro vás životně důležité.

Autorka: Alžběta Bublanová, editace: Andrea Selzerová

Chcete na svém psaní zapracovat? Objevte jak na příběh, a přihlašte se do miniakademie tvůrčího psaní. Pokud hledáte své téma a potřebujete se prvně rozepsat a naladit se na své tvůrčí flow, přijďte do Psacího kroužku.