Jak vybrat správný kurz tvůrčího psaní

Rozepište se s Psací přípravkou

Kurz tvůrčího psaní vybírejte stejně jako třeba kurz jógy. Bez dobrého průvodce, který vám aspoň na začátku řekne, co dělat správně, nebudete vědět ani jak na to, nebo budete praktikovat něco dost dlouho blbě tak, že si odrovnáte přinejmenším základy. Ty pak budete muset pracně přenastavit, až zjistíte, že ve výsledku, po letech praxe, něco není prostě v pohodě. Svaly vám stále ochabují, záda se nenarovnávají, jak by měly, do jiného stavu vědomí jste se nedopracovali…

Ve spisovatelské praxi to vypadá tak, že mnoho autorů, kteří do svého vzdělání neinvestují, je zklamáno tím, že ve výsledcích soutěží nemají žádnou odezvu, v komentářích dostávají jeden výprask za druhým. V nejhorším případě vypláznou víc než padesát táců za vydání své prvotiny, a slovo „pěkný“ uslyší jen tolikrát, kolik rodinných účastníků a známých mají. Pokud má někdo opravdu talent, a nerozvíjí ho, může se stát, že se o něm ani nedozví, v lepším případě vydá jednu knihu a víc ani ťuk. Spisovatelství je řemeslo stejně jako filmařina nebo zedničina, a záleží, kam až se v něm chcete dopracovat.

1. Řekněte si, co od psaní chcete

Rádi vymýšlíte příběhy, a chtěli byste je sepsat? Řekli jste si, že byste zkusili psát? Píšete do šuplíku, ale už cítíte, že vám nestačí nebo máte v plánu napsat tří set stránkový román na pokračování? Bez toho, aniž byste znali svou motivaci k přihlášce do kurzu tvůrčího psaní, se může stát, že kurz pověsíte po pár lekcích na hřebík, vaše peněženka bude o něco prázdnější, a téměř neprávem se stanete zahořklým odpůrcem tvůrčího psaní. V první fázi výběru si řekněte, proč chcete psát a co by vám psaní mělo přinést.

2. Jak jste na tom s psaním teď?

Dalším klíčovým faktorem, jaký kurz tvůrčího psaní vybrat, je si říct, jak jste na tom aktuálně s psaním. Co zrovna řešíte? Máte milion nápadů, otevřete si počítač a nic? Objevuje se ve vašem příběhu vypravěč typu Dr. Jekyll a Hyde, a sami nevíte, kdy se který objeví? Přiznáváte problémy s dialogy nebo jste psali jak po másle, přidali jste to a ono, a příběh teď bublá a vy nad ním nemáte kontrolu? Sepište si, v čem byste se chtěli naučit, zlepšit nebo co v příběhu posunout, a podle toho vybírejte zaměření kurzu. Nabídka kurzu tvůrčího psaní by měla obsahovat, co vás kurz naučí a co si z něj odnesete.

Chcete se do psaní teprve pustit a objevit svůj literární potenciál? Psací kroužek je odrazový můstek pro vaše psaní. Rádi byste napsali jednou knihu? Připravte se na ni se zkušenou lektorkou tvůrčího psaní a spisovatelkou 7 knih Alžbětou Bublanovou v 3měsíčním kurzu tvůrčího psaní.

3. Co vám osobně nejvíce sedí?

Rádi byste se potkávali s lidmi jako jste vy nebo si psaní užít ve své tvůrčí bublině? Přihlaste se jen na takový kurz, ve kterém vám bude příjemně i co se týká počtu osob. Víc lidí ve skupině se rovná méně individuální péče a obsáhlejší zpětné vazby. Zvažte, zda svému psaní můžete poskytnout dostatek času i na dojíždění v případě kurzu naživo. Jakýkoliv kurz je závazek, zároveň vás, pokud je to kurz vedený kvalitním lektorem, může dostat tam, kam potřebujete, ne-li výše. 

Zamyslete se také nad tím, co vám v procesu učení nejvíce sedí. Potřebujete nad sebou bič a direkci nebo spíše dostatek prostoru pro vlastní zkoumání? S tím bude souviset i výběr kurzu a lektora. Každý lektor je originál, má jedinečné zkušenosti, vlastnosti a způsoby výuky.

4. Poznejte svého lektora

Lektor tvůrčího psaní představuje most mezi vámi a vaším tvůrčím snem. Vybírejte pečlivě a podle toho, jakým tématem se lektor zabývá, zda tedy vyřešil otázky, na které čekáte odpovědi a může vám během kurzu s lehkostí a nadhledem poradit. „Chcete-li se naučit létat, ptejte se orlů, ne slepic,“ zní citát Johna D. Rockefellera, a je na něm dost pravdy. 

Rozhodněte se také podle vlastních sympatií a preferencí. Podívejte se zblízka na fotku lektora, chtěli byste ho pravidelně vídat? Přečtěte si, jakou cestu už ušel a co se o něm říká, líbí se vám, jak se prezentuje? Odráží vaše vlastní hodnoty? Vsaďte na svou intuici a propojte ji s reálným profilem vašeho budoucího průvodce.

Podívejte se, kdo jsme a co děláme.

5. Rozmyslete si formát výuky

Naskočit můžete i do online kurzu, který by vám měl ušetřit čas i energii dojížděním. V teple svého obýváku je ale často těžší najít si klid a čas, někdy se vám nebude chtít znova otevřít ten zatracený pracovní počítač, a díky záznamu si přeci lekci můžete přehrát jindy… Někdy se to vyplatí, pokud máte opravdu natřískaný rozvrh, ale někdy prostě zmeškáte důležitou část kurzu. Co se týká skupinového online kurzu, platí totéž, co pro kurz na živo: víc lidí, méně péče. To ale můžete vyřešit VIP registrací nebo individuálním mentoringem

Kurz naživo vás pravděpodobněji přiměje na lekci dojet, už kvůli změně prostředí a osobnímu setkání, zhodnoťte ale počet osob kurzu. Online kurz vám ušetří čas, ale o to více energie vás bude stát si ho pustit. 

Individuální kurz nebo mentoring doporučuji jen v případě, kdy to s psaním myslíte vážně, máte silnou motivaci a chcete se skutečně posunout. Skupinový kurz je bezva pro nakopnutí, navázání přátelství a získání obecnějších znalostí a doporučení. 

Než budete po internetových hájích a luzích hlásat, jak stojí všechny kurzy tvůrčího psaní za prd, a jediné, co můžete pro své psaní udělat, je prostě sednout si na zadek a psát sám doma, zkuste si prostě vybrat správně. Šťastnou ruku při výběru přeji! 

Autorka článku: Andrea Selzerová, zakladatelka projektu Kurzy z obýváku, tvůrkyně online platformy pro studium tvůrčího psaní pro děti i dospělé, spoluautorka Cvičebnice tvůrčího psaní a 21denního spisovatelského zápisníku

Úvodní foto: Eliška Kubíková

Tento text zveřejněný na webu kurzyzobyvaku.cz je autorským textem. Bez vědomí autorky a jejího psaného svolení ho nelze kopírovat a přebírat na svůj web. Sdílení na FB s plným odkazem je v pořádku. Pokud chcete texty na svém webu publikovat, prosím napište na e-mail: kanclik@kurzyzobyvaku.cz

Tagy: