Jak napsat dobrou detektivku?

Webinář zdarma Odvaha být vidět

Napětí, silné postavy, akce a morální dilema jsou zaručeným receptem na dobrou knihu. Poslední dekádu jsme v televizi mohli při policejní práci pozorovat soukromá očka, drsné inspektory i forenzní speciality. Knižní svět detektivek zase pěkně provětral severní vítr skandinávského noir v čele s antisystémovou Dívkou s dračím tetováním a mrazivým Sněhulákem. V čem se skrývá jejich úspěch?

Podle švédské kritičky Kerstin Bergman má dobrá detektivka tři hlavní ingredience:

  1. Společenský přesah a děj, který nám jasně dokazuje, že náš svět není dokonalý a že existují lidé se smyslem pro spravedlnost, kteří nás před zlem ochrání i za cenu vlastního života.
  2. Exotické prostředí, kam by se čtenář jinak neodvážil, klidně i rozvláčně popsané počasí, které dokreslí ponurou atmosféru místa činu nebo jásavý moment dopadení pachatele.
  3. Silné postavy, se kterými se čtenář identifikuje a které mu dodají víru, že dobro zvítězí nad zlem.

Slavné detektivní příběhy jsou vystavěny okolo nezaměnitelných hlavních postav. Jinými slovy, je důležité míti Filipa (Marlowa), Sherlocka, Harryho Holea nebo alespoň Jessicu Fletcherovou. Hlavní vyšetřovatel kriminálních případů bude zaručeně obdařen těmito rysy:

  1. Musí být chytrý až geniální a jít si za svým jako bulldog.
  2. Měl by mít široké znalosti ze zdánlivě nesouvisejících oblastí, jako je třeba akustika nebo historie Lužických Srbů, zkrátka musí mít odkud vytáhnout triumfální informace, které pomohou s objasněním případu.
  3. Vězte, že povaha podivínského outsidera, osamělého vlka a obávaného bručouna je čtenářům víc než sympatická.
  4. Profesionální kariéra s několika vroubky je zárukou, že je detektiv nezdolným bojovníkem za spravedlnost a ne sluhou estabilishmentu.
  5. Detektiv musí mít nadprůměrně vyvinutý smysl pro spravedlnost, jako bájný hrdina nebo potulný rytíř.
  6. Pokud váš detektiv nepracuje sám, přidejte k němu parťáka se zcela opačnou povahou. Jen ať to mezi nimi jiskří!
  7. V příběhu musí být osobnost detektiva opředena aureolou tajemství, jejíž magnetismus čtenáře chytí a nepustí.

A za osmé, nebojte se být originální a dát do knihy něco ze sebe. Třeba to, co vás trápí a co byste na našem světě rádi změnili. Současné literatuře se vyčítá nedostatek sociální kritiky a odtžení od reality. Mravokárným románům už dávno odzvonilo. Pokud ale kroutíte hlavou nad nespravedlností, která světem vládne, nebojte se píchnout do vosího hnízda a zkuste žánr detektivního románu.

Článek pro vás připravila na základě diskuze Book clubu vol. 8: Prvotřídní detektivka book clubistka a (beta) čtenářka Alžběta Janečková.

Chcete se dozvídat tom, jak se co píše? Připojte se k online kurzu tvůrčího psaní a nezmeškejte pravidelné besedy se spisovateli různých žánrů.