Napětí, silné postavy, akce a morální dilema jsou zaručeným receptem na dobrou knihu. Poslední dekádu jsme v televizi mohli při policejní práci pozorovat soukromá očka, drsné inspektory i forenzní speciality. Knižní svět detektivek zase pěkně provětral severní vítr skandinávského noir v čele s antisystémovou Dívkou s dračím tetováním a mrazivým Sněhulákem. V čem se skrývá jejich úspěch?
Podle švédské kritičky Kerstin Bergman má dobrá detektivka tři hlavní ingredience:
Slavné detektivní příběhy jsou vystavěny okolo nezaměnitelných hlavních postav. Jinými slovy, je důležité míti Filipa (Marlowa), Sherlocka, Harryho Holea nebo alespoň Jessicu Fletcherovou. Hlavní vyšetřovatel kriminálních případů bude zaručeně obdařen těmito rysy:
A za osmé, nebojte se být originální a dát do knihy něco ze sebe. Třeba to, co vás trápí a co byste na našem světě rádi změnili. Současné literatuře se vyčítá nedostatek sociální kritiky a odtžení od reality. Mravokárným románům už dávno odzvonilo. Pokud ale kroutíte hlavou nad nespravedlností, která světem vládne, nebojte se píchnout do vosího hnízda a zkuste žánr detektivního románu.
Článek pro vás připravila na základě diskuze Book clubu vol. 8: Prvotřídní detektivka book clubistka a (beta) čtenářka Alžběta Janečková.
Chcete se dozvídat tom, jak se co píše? Připojte se k online kurzu tvůrčího psaní a nezmeškejte pravidelné besedy se spisovateli různých žánrů.