Kateřina Viv Dykastová: Nápad na knihu přicházel postupně

Kateřinu známe z našich kurzů tvůrčího psaní. Věděly jsme, že v Kateřině psací potenciál je, avšak zda ho naplno rozvine a napíše knihu, to mohla udělat jen ona. A opravdu, letos vydala svou prvotinu Mína, o ženě, která zjistí, že její vyvolený není takový, za jakého se vydával. Ze zvědavosti jsme se zeptaly, jak dlouho ji trvalo Mínu napsat, co ji na psaní překvapilo a co by poradila dalším začínajícím autorům.

Psala jsi vždycky a kdy přišel nápad na knihu?

Psala jsem už jako dítě, básničky, různé články do školních časopisů, měla jsem blok, do kterého jsem si všechny své výtvory zapisovala. Nápad na knihu přicházel postupně. Rozhlížím se kolem sebe a zapisuji si útržky hovorů a situací, co mě zaujmou. Najednou jsem měla pocit, že mám v hlavě sestavený příběh, tak jsem ho začala psát, je to asi rok a půl zpět.

Jak dlouho psaní tvé knihy trvalo?

Psaní knihy trvalo myslím tak rok. Neměla jsem bohužel moc čas, chodila jsem hodně do práce, protože platím hypotéku a žiji sama se dvěma dětmi, takže jsem se ke psaní dostala opravdu o moc méně často, než bych si přála.

Co tě na psaní nejvíce překvapilo?

Nejvíce mě překvapil ten příjemný pocit, který ve mě zůstával pokaždé, když se mi podařilo napsat delší část. Ten krásný pocit, že mi příběh opravdu začíná žít, že dává smysl.

Co je podle tebe na psaní knihy nejtěžší a co nejsnadnější?

Nejtěžší je pro mě nezamotat se do příběhu. Aby byl plynulý, aby například v jedné kapitole nepřestala postava kouřit a ve druhé znovu. Nejsnadnější je si v hlavě sestavit příběh. Těžší je ho pak opravdu realizovat.

Proč jsi vydala svou první knihu elektronicky a chystáš i další ve stejném formátu?

První knihu jsem původně nechtěla vydat elektronicky, ale když jsem zjistila, co obnáší vydat knihu klasickým způsobem, tak jsem to asi trošku zbaběle vzdala. Nicméně po přesvědčování mého okolí se teď chystám oslovit nakladatelství a věřím, že i Mína spatří světlo světa jako krásná kniha v papírovém formátu. Druhou knihu, kterou píšu mám v plánu vydat oběma způsoby.

Jakou radu bys měla pro ty, co chtějí napsat knihu?

Věřit si a nikdy to nevzdat. Pro mě byl problém, že jsem si nevěřila, že bych knihu dokázala napsat. Moji přátelé mě přesvědčili, že si každý svůj sen splnit můžu, jen si musím věřit a za tím snem si jít. A samozřejmě doporučuji vaše kurzy kreativního psaní, které mě bez nadsázky opravdu hodně posunuly.

Jste zvědaví, jak se knížka Kateřiny Mína povedla? Zakoupit knihu a začíst se do každodenních autorských postřehů můžete tady.

Kateřina v roce 2018 absolvovala miniakademii tvůrčího psaní s Alžbětou Bublanovou a minulý rok také Psací kroužek. Letos startujeme i online verzi miniakademie.