Spisovatelé milují své beta čtenáře! Tedy většinou. Občas nás totiž dohánějí k šílenství. Někteří jsou téměř dokonalí: slušní, s profesionálním odstupem a šikovní jako editoři z nakladatelství. Jiní beta čtenáři ale dokáží jedinou poznámkou poslat naše křehké sebevědomí až na dno. Existuje nějaký manuál jako po někom číst rozpracované literární dílo?
My všichni, co píšeme, určitě i rádi čteme. Vydaná kniha se čte jinak než ta, co je na půli cesty. Literární recenze v novinách se také čte jinak než poznámky k našemu psaní. Konstruktivní kritika rozepsaných knih je královskou disciplínou, kterou by měl ovládat každý spisovatel. Tady je deset pravidel, která z nás udělají šampióny v beta čtenářství:
Těžko pomůžete jiným aspirujícím autorům, když k nim nebudete upřímní. Upřímnost se týká jak nepovedených momentů, tak i těch POVEDENÝCH. Ne, nekritizujete, abyste někomu ublížili. Uvědomte si ale, že pokud vám někdo poslal kus románu, dostal se na své tvůrčí cestě tak daleko, že nějakou tu kritiku musí snést.
Obecnosti jako: Je to skvělý! Nebo: Zápletka je nudná! Rozhodně nikomu nepomohou příběh zlepšit. I když se snažíte sdělit jen svůj prchavý dojem, vždy napište PROČ a CO se vám líbilo nebo ne. Dáte tím vašemu kolegovi možnost se při korekcích od něčeho odpíchnout.
Účelem kritiky je kritizovat. Buďte ale fér a netrefujte se do autorova křehkého ega. Sdělte všechny negativní dojmy (které za sdělení stojí), a prokládejte je chválou. Využijte každé příležitosti a zdůrazněte všechny silné stránky textu. Začněte psaním zpětné vazby tak, že shrnete vše, co se vám líbilo. Pak pokračujte v pozitivním duchu ve výčtu toho, co by se dalo zlepšit. A nakonec nezapomeňte AUTORA PODPOŘIT a dodat mu sebedůvěru. Z každého textu lze vytvořit skvělou knihu.
Nikdy nepište (haha, absolutní negace), a to za žádných okolností, věty jako: To je příšerná kniha! Tuhle postavu nesnáším! To téma je ohrané! Při hodnocení se soustřeďte na problém. Zaměřte se na to co ZLEPŠIT. (Problém není váš, je autorův, tak na něj jednoduše zapomeňte.) Používejte obraty jako: Doporučuji použít lehčí tón vyprávění. Co kdyby tvoje postava měla nějaké domácí zvíře? Už jsi přemýšlel/a jaká jsou témata tvé knihy?
Dokonce i autoři, kteří jsou připraveni přijmout vaší kritiku, negativní názory odmítnou, pokud je budete formulovat bez respektu k jejich nápadům a práci. V důsledku přijdou vniveč i vaše hodiny beta čtení.
V momentě, kdy vám autor pošle svůj drahocenný rukopis, si pravděpodobně začne nervózně kousat nehty, a to až do té chvíle, než obdrží váš ortel. Mimo to má ale i třeba jiné profesionální závazky a termíny. Pokud jeho text k beta čtení přijmete, respektujte ZÁVAZEK.
A ano, prokazujete tím autorovi laskavost a zcela zdarma. Zároveň se stáváte článkem v jeho kreativním řetězci! Takže pokud z nějakého důvodu nestíháte číst, nenechte to plavat. Komunikujte! Vžijte se do jeho situace a dejte mu vědět, proč neodepisujete a proč to trvá.
Tohle zavání češtinařinou. Hrubka podtržená dvakrát, vlnovkou špatná slovní zásoba. Vy ale budete text upravovat na počítači. Zvolte si formát a nástroje, které vám i autorovi budou vyhovovat. Můžete si text poslat jako přílohu emailu. V textovém editoru pak můžete škrtat, podtrhovat, pasáže zabarvit, vpisovat kurzívou naše návrhy a komentáře. Nebo text můžete sdílet přes Google Drive a text opravovat online zapisováním poznámek a vkládáním návrhů. Tohle je opravdu důležité. Nebo vy byste chtěli strávit hodiny korekcí, kterou nikdo nepochopí?
Pokud vám v emailové schránce přistane text s žádostí o NÁZOR na ROZEPSANÝ příběh, respektujte to a nepouštějte se do korekce každé čárky. Autor dobře ví, v jaké fázi je jeho nebo její text a jaký beta čtenářský pohled od vás potřebuje. Pokud je kniha teprve ve své zárodečné fázi, DETAILNÍ KOREKCE a rozbor je plýtvání vaším časem. Nemluvě o tom, že může nenávratně narušit autorovo kreativitu a příběh pak zůstane nedokončen.
Pamatujte: jako beta čtenář sloužíte autorovi, ne naopak. Pokud vám osobně vadí nějaká z postav, protože vám nesedí blondýny, slovo ohromný nebo scény v dešti, NECHTE SI TO PRO SEBE. Je velký rozdíl mezi technickou chybou v psaní jako nadužívání klišé a detaily, které vám osobně lezou na nervy. Všechny z nás něco odjakživa rozčilovalo. To je ale náš problém, naše osobní preference a nemá co dočinění s tvorbou jiného autora.
Stejně jako v předešlém bodě, uvědomte si, že jste to vy, kdo pomůže zrealizovat autorovu vizi příběhu. Není vaším úkolem měnit jeho dílo k obrazu svému, vnucovat mu vaši životní filozofii nebo světonázor. Dobrodružný příběh nemůže být červená knihovna a vám nepřísluší to měnit. Věnujte raději svoji energii do pátrání, o jaký typ knihy a tón vyprávění se AUTOR POKOUŠÍ. Nalaďte vaše hodnocení na jeho notu a pomozte odhalit, kde utíká od tématu a logičnosti VLASTNÍHO příběhu.
Je lhostejné, kolik času a energie vložíte do beta čtení a kritiky. Neexistuje žádná záruka, že si vaše návrhy autor vezme k srdci. Jakmile odešlete vaše návrhy, pusťte příběh z hlavy. Musíte si říct: povinnost splněna. Není vaším úkolem přemlouvat autora, aby použil všechny vaše dobře míněné připomínky. Pokud kniha skutečně vyjde, a hlavní hrdina je stále ta stejná blondýna, ovládněte se, nedávejte průchod své frustraci a neposílejte autorovi blahopřejný email s kousavým PS.
Článek byl převzat z webu: https://www.helpingwritersbecomeauthors.com/beta-reader-etiquette, all rights reserved.
Překlad: Alžběta Janečková
Máte zájem o beta čtenářství nebo potřebujete pomoci se svým textem? Registrujte se do Betačtenářského klubu a najděte svého parťáka.