Proč byste měli vzít do rukou papír a tužku a začít psát? Krom toho, že svůj nápad proměníte v příběh nebo své dojmy v rýmy, procvičíte si své jazykové schopnosti a komunikační dovednosti. Psaní má ale spoustu jiných, neméně pozitivních účinků. Víte, že psaní je nástrojem nejen pro vyjádření, myšlení, kreativitu, ale souvisí také s pocitem naplnění nebo štěstí? Pojďme se podívat na to, proč byste s psaním měli začít i vy!
„Píšu, protože nevím, co si myslím, dokud si nepřečtu, co říkám,“ říká americká spisovatelka Flannery O’Connorová. Psaní vám umožní vyjasnit si myšlenky i emoce. To platí jak v psaní osobního deníku, tak románu. Pokud budete psát pravidelně, vaše myšlenky se vytříbí, budete mít v sobě a textu jasněji. Emoce si snáze uvědomíte, rozpoznáte a posléze s nimi můžete také pracovat. Udělejte si pořádek ve své mysli a udržujte ho pomocí psaní!
2. Poznejte sami sebe
Psaní je nejlevnější a nejefektivnější forma, jak získat příležitost prozkoumat a vyjádřit, co si myslíte a cítíte. Nebojte se rozepsat a poznat, kdo jste. Trpělivost papíru vám umožní cítit se pohodlně a sebejistě. Navíc, budete schopni lépe reflektovat váš život, dění světa kolem vás a změny, kterými procházíte.
„Myslím, že jsem se stal spisovatelem, abych prozkoumal své myšlenky a reakce na svět kolem mě, o kterých jsem často těžko sdílel s ostatními. “ – Alex Miller.
3. Propište se každodenními starostmi
Psaní prokazatelně snižuje míru stresu a deprese. Tvůrčí psaní vás přenese do světů vašich hrdinů, a může vám ulevit. I to je jeden z důvodů. proč se lidé hlásí do kurzů tvůrčího psaní. Psaní berou jako formu oddychu od každodenních starostí. Někdo holt své svaly posiluje v posilovně, jiní tužkou. Vaše mozkové alfa vlny tvořivost potřebují. Dopřejte jim tvůrčí čas, a upravte si svou hormonální úroveň.
4. Rozvíjejte empatii
Autor se často vžívá do svých postav. Tím poznává nové situace a potřeby. Lépe rozumí jiným perspektivám a lépe je komunikuje. Čím vším pak může být zvýšená empatie? Můžeme být více kolegiální, podporující nebo tolerantní, a tím přispět k vyrovnanějším a harmoničtějším vztahům.
5. Psaní je zábavné
Jedním z přínosů tvůrčího psaní je jeho zábavná a umělecká stránka. Kdy si můžete vyzkoušet život na tisíce způsobů? Sepisování příběhů vám umožní prostřednictvím vašich postav se ocitnout v různých situací a na různých místech. Dokonce můžete i cestovat časem. Popusťte uzdu své fantazii a nechte projevit svého vnitřního umělce.
„Psaní je jediná věc, u které nemám pocit, že bych měla dělat něco jiného.“ – Gloria Steinem
6. Využijte tvůrčí potenciál
S psaním přicházejí nápady. Jakmile se do psaní obujete, zjistíte, že by se dalo připsat to nebo ono, nebo byste dokonce mohli napsat něco zcela nového. Čím více budete psát, tím více si budete všímat nových perspektiv, námětů a začnete vnímat svět nově, plný inspirace a vskutku zajímavých skutečností, o kterých jste dosud neměli ani páru.
7. Forma exprese
Pro někoho může být psaní nezbytností, nejvhodnějším způsobem vyjádření. Ne nadarmo se říká, že nejčastějšími typy pisálků jsou introverti. Psaní vyžaduje samotu, vysokou míru schopnosti naslouchat a pozorovat. Na nalezení správných výrazů máte čas, nikam se nemusíte honit, ani nikoho překřikovat.
„Proč jsem nucena psát? … Protože svět, který v psaní vytvářím, kompenzuje to, co mi skutečný svět nedává. Tím, že píšu, vložím do světa pořádek, nastavuji mu rukojeť, abych ho mohla uchopit.“ – Gloria E. Anzaldúa
8. Zbystřete psaním
Psaní vyžaduje myšlení. Zajímavý text nad to bude vyžadovat vaši další práci jako je třídění informací a jejich analýza, rešerše, vhled a nakonec syntéza informací. Psaní poskytuje prostor pro vyhodnocování, zpracování a interpretování informací. Pokud si zvolíte téma vašemu srdci blízké, pomůže vám jít do hloubky věci a zároveň si rozšířit znalosti, které se s tématem pojí.
9. Rozviňte cit pro trefné sdělení
Díky častému psaní si ujasníte, jaký typ informací bude pro vaše čtenáře hodnotný a co lze vynechat. To využijete hlavně v digitální komunikaci, v e-mailu, na sociálních sítích, webu nebo blogu. V mluvené řeči se vám tento trénink bude hodit třeba během pracovní prezentace.
10. Zatočte s leností svého jazyka
Někdy může být frustrující se nemoci vyjádřit tak, jak by člověk chtěl. Psaní napomáhá tomu, abychom svůj jazyk našli, pilovali, věcně a trefně jej používali. Trénujte tedy své psaní, trénujete své komunikační dovednosti.
Autorka: Andrea Selzerová, zakladatelka projektu Kurzů z obýváku, lektorka a spoluautorka Cvičebnice tvůrčího psaní
Foto: Eliška Kubíková, Eli.K photography
Kurzy z obýváku jsou on-line i off-line lekce zaměřené na rozvoj kreativity. V nabídce platformy naleznete workshopy tvůrčího psaní, pravidelné besedy se spisovateli, pomoc a vedení pro začínající nebo vyzrálejší autory, praktické vyučování i individuální konzultace.
Chcete se naučit psát, vylepšit nedostatky ve svém stylu, nakopnout svůj kreativní motor? Lektorky Kurzů z obýváku vám poradí s každou fází vašeho tvůrčího procesu. Naučíte se řemeslu krok po kroku, získáte disciplínu a rozvinete svou kreativitu, díky které začnete vnímat změnu v náhledu na sebe, situace a okolí. Vyberete si sami, jak začnete. Budou pro vás to pravé on-line kurzy tvůrčího psaní, konzultace pro autory či kurzy naživo? Zapojit se můžete také do měsíčního on-line Book clubu.
Zdroj citací: https://www.aerogrammestudio.com/2014/03/27/why-i-write-23-quotes-famous-authors/