Co je Tvůrčí psaní z obýváku?

Online kurz tvůrčího psaní

Když jsem v roce 2014 spouštěla Kurzy z obýváku a první online kurz tvůrčího psaní, nikdo nevěřil, že by se chytil. S Gabrielou Kostašovou, tehdejší redaktorkou nakladatelství Jota, se kterou jsem program základů tvůrčího psaní vytvořila, jsme si tenkrát připadaly jako rebelky. Tvůrčí psaní z obýváku znělo dost nepatřičně.

„Kurzů tvůrčího psaní bylo v Česku více, často se ale konaly ve velkých městech, a pro většinu tak byly nedosažitelné. Navíc se zabývaly jen výsečem tvůrčího psaní nebo byly zaměřené na copywriting,“ říká s ohlédnutím Gabriela v rozhovoru. Navíc, jsem si sama myslela, že umění patří jen umělcům, že když něco začnu dělat, mělo by to být dokonalé. Jenže tohle je přesně ta past, která vám nedovolí ráno vstát z postele a začít dělat to, co byste opravdu chtěli, a nikdy předtím jste to nedělali.

S myšlenkou, že tvůrčí psaní může být cestou k sobě, objevováním svých talentů a příběhů, jsem utkala projekt Kurzy z obýváku a online kurz tvůrčího psaní. Ukazuje se, že právě sebepoznáním a realizací svých kvalit i přes své nedokonalosti dokážete cokoliv, dokonce i napsat knihu! To, co fungovalo mě osobně při tvorbě projektu, totéž fungovalo i pro naše klienty.

Neuvěřitelných 1600 autorů a 8 knih na světě

Vypadalo to, že jsme s Gabrielou našly řešení pro ty, co si chtěli tvůrčí psaní vyzkoušet z bezpečí domova, měnit nápady v příběhy, provětrat si hlavu nebo si srovnat myšlenky. Kurz na dálku kompletně provedl autora od toho, jak a kde vlastně začít, jak opět probudit svou vlastní tvořivost a radost z tvorby, přes návod, jak psát k přehledu možností vydávání, aniž by měl ambice z vás hned udělat umělce nebo s vámi vydávat knihu.

Tvůrčí psaní z obýváku už vyhledalo přes 1600 autorů, začínajících i těch, co už psali, potřebovali si ověřit své znalosti tvůrčího psaní nebo se po letech do psaní prostě chtěli znova pustit. Jen tím, že se autoři kurzem prokousávali a rozepisovali rozcvičky a desetiminutovky, vzniklo inspirací zadání kurzu 5 knih. Což je vzhledem k výsledkům americké studie, ve které se tvrdí, že jen 8% z těch, co chtějí napsat knihu, ji dopíšou do poloviny, úspěch.

Další tři knihy jsme podpořily propojením správného kontaktu, takže se první kniha Dáši Čechové konečně mohla dostat do regálů knihkupectví, dokopáním se k jinému způsobu vydávání, a tak mohla vzniknout kniha pro všechny bio rebelky Tak trochu lesana, nebo poskytnutím odborného posudku, podpory a víry v to, že psaní je cesta, kterou můžeš kráčet. To se stalo v případě nastartování spisovatelské kariéry Vlasty Antošové.

Průvodce spisovatelského já

Vytvořila jsem jedinečný systém, který na základě jedné věty rozvíjí nejen příběh, ale i krok za krokem seznamuje autory s jednotlivými prostředky a přístupy tvůrčího psaní a provádí je vlastním tvůrčím procesem. Začínající, ale i pokročilí spisovatelé si vyzkouší možnosti psaní, a zjistí, co jim vlastně sedí a je přirozené, jak v jazykových prostředcích, stylu, tak i žánru. Dále se dozví, jak jako spisovatelé fungují, zda jim vyhovují pravidelná psací rande nebo příběh zplodí během hodiny. Dokonce i to, co jim vlastně psaní přináší, jestli vůbec něco. Nic není špatně a o tom kurz hlavně je.

K dispozici mají autoři pracovní list, do kterého se rozepisují a zaznamenávají své poznatky. Součástí listu jsou kontrolní otázky k teorii, kterou v textu aplikovali, a otázky k reflexi toho, co jim vlastně jde jako po másle, na čem by měli zapracovat nebo co si během svého psacího procesu všimli. Kurz vybízí k prozkoumávání nejen spisovatelského řemesla, ale i svého tvůrčího já.

Česká literatura nezemřela

Kurz a komunita Tvůrčího psaní z obýváku se stal inspirací ke vzniku podobných projektů, podílel se na českém boomu online psaní a rozmachu vydávání českých autorů. „Projekt jako tento a ostatní podpůrné skupiny autorů vytvořily zajímavý fenomém, kdy se ukázalo, že i v české společnosti existují velmi talentovaní lidé a že česká literatura nezemřela, “ potvrzuje Gabriela.

Tenhle online kurzu mění od počátku svého působení přístup k autorské tvorbě. Na spisovatelství se dívám nejen jako na řemeslo, prostředek k rozvíjení jazyka a poznání fungování příběhů. Můj přístup k tvůrčímu psaní propojuje jak kreativitu, znalosti tvůrčího psaní, tak osobní rozvoj autora.

Vedlejší efekt: tvoje kniha

Kurzu se daří měnit pachuť školních slohovek na nově objevené tvůrčí dobrodružství, dodávat odvahu si psaní (opět) vyzkoušet s lehkostí a radostí a postupně se prokousávat i k realizaci knihy. Mám velkou radost, když mi absolventi kurzu píšou, že se psaní stalo jejich novým koníčkem, dopsali dvacet let starou báseň nebo se odvážili publikovat.

Cílem ale nebylo vytvořit kurz, který vyplivne jednu nedodělanou či rychle sepsanou knihu za druhou, ale právě kurz, který provede autora celkovým tvůrčím procesem, a svým tempem projde nejen základy tvůrčího psaní, ale i restartuje základy svého tvůrčího já.

Vedlejším efektem nalezené chuti a radosti ze psaní, aplikovaných znalostí, píle a trpělivosti bývá napsaná kniha. Kniha ale má svůj čas, stejně jako autoři.

Andrea Selzerová, zakladatelka Kurzů z obýváku a tvůrkyně online kurzu tvůrčího psaní

Tagy: