Dřímají ve vás příběhy, máte chuť své zážitky sepsat nebo byste se chtěli vrátit ke svým dávným snům a vyzkoušeli, jaké by to bylo, stát se spisovatelem? Na plnění si snů a psaní není nikdy pozdě, ani příliš brzy! Věděli jste, že spisovatelka Ludmila Vaňková začala psát, až když se jí narodilo první vnouče a že naopak Jane Austen bavila svými příběhy již od svých jedenácti let? Přidejte se do Autorského klubu a začněte psát již dnes!
Tak zaprvé touhu psát a sdílet (dosaďte) své zkušenosti, znalosti, příběhy, které v sobě nosíte, humor, který je vám ryzí, nebo třeba moudrost. Tuto svou touhu si hýčkejte a podporujte jakkoliv! Začít můžete v malém: psát si deník, rozepisovat se menšími texty, chytat inspiraci do svého spisovatelského zápisníku, číst různé žánry, zapsat se do kurzu tvůrčího psaní, nebo se potkávat s podobně naladěnými lidmi.
Vydat knihu je ta nejvyšší meta každého autora. „Cesta k vydání je ale trnitá, vyžaduje mnoho úsilí, plán a mnohdy několik let příprav,“ říká autorka šesti knih Ludmila Bakonyi Selingerová. Začněte s malými cíli, pilujte svou trpělivost, nebojácnost a rukopis.
Pokud ale potřebujete velké cíle, nezapomeňte si je rozkouskovat do jednotlivých časových celků a každý celek vždy ověřujte. Mistr hororu Stephen King radí napsat první koncept knihy do tří měsíců. Lektorky tvůrčího psaní projektu Kurzy z obýváku však doporučují si každý termín nastavit tak, abyste ho zvládli i při práci nebo s dětmi doma. „Nezáleží na tom, jestli svůj první koncept knihy napíšete za tři měsíce, do roka nebo až za pět let, důležité je, že jej vůbec dopíšete, a že vám to za to stálo!“ radí zakladatelka projektu Andrea Selzerová.
Sebedůvěra je důležitá v každé oblasti života. V umění to platí dvojnásob. Můžete psát jako bůh, ale pokud se neumíte ocenit, každý úspěch se promění ve frustraci a popel. Schopnost psaní je totiž velký dar. Je to výsada, nádherné a magické umění! Naši předchůdci zaznamenávali historii, kulturu a vědění lidstva. Kdyby se oni báli psát, o kolik bychom byli ochuzeni?
Důležité tedy je, srovnat si v hlavě proč to dělám, rozmyslet si, kam ve svém psaní chci dojít, a pilně na sobě pracovat. Důvěřujte svému nadání a schopnostem a rozvíjejte je.
Nebojte ukázat svou práci, se kterou jste spokojeni, a postavit se za ní. Je přirozené, že máte zábrany. Odkrýváte lidem své myšlenky, své niterné sny a fantazie. Jejich hodnocení je snadné si brát osobně a leckdo se proto nikdy neodhodlá své dílo někomu ukázat. Psát si jen pro sebe není nic špatného, pokud je to výsledek vaší vědomé volby a ne strachu z odmítnutí. Jestli ale vaše tužby vedou dál, třeba k vydání knihy, je zbavení ostychu přímo zásadní a čím dříve začnete, tím lépe. Chcete vědět tajemství? I schopnost ukázat sebe a své dílo se dá natrénovat a každým pokusem je to lehčí a lehčí.
Trénujte nebojácnost a sebepropagaci v Autorském klubu.
S tou je třeba počítat. Báli byste se zamilovat, abyste se nezklamali? Stejné je to i s psaním. Názory na vaši tvorbu nejsou názory na vás, tak je to třeba brát a nepodléhat emocím. Někdy je kritika osobní a má za cíl jen urazit. Takové si nevšímejte, jelikož svědčí jen o problémech daného člověka. Pak ale máme konstruktivní kritiku, která vždycky bude vaším nejlepším učitelem. Nebojte se tedy zamilovat do své tvorby, věřte si a dostaňte ze sebe to nejlepší.
Autorky článku: Andrea Selzerová a Ludmila Bakonyi Selingerová
Titulní foto: Eliška Kubíková
Tento text zveřejněný na webu kurzyzobyvaku.cz je autorským textem. Bez vědomí autorek a jejich psaného svolení je nelze kopírovat a přebírat na svůj web. Sdílení na FB s plným odkazem je v pořádku. Pokud chcete texty na svém webu publikovat, prosím napište na e-mail: kanclik@kurzyzobyvaku.cz