8 kroků jak přijmout kritiku

8 kroků jak přijímat kritiku
  1. Buďte vděční za pomoc a čas

Beta čtenář strávil čtením a hodnocení vašeho rukopisu nemálo času a projevil vám tím ohromnou laskavost. Nepovažujte jeho službu za samozřejmost, a to i v případě, že vám rukopis vrátil posetý poznámkami, se kterými nesouhlasíte. Vždy respektujte práci, kterou do hodnocení vložil. Nezapomeňte mu v odpovědi vřele poděkovat a zmínit, že si vážíte jeho snahy vám pomoci.

2. Nehádejte se

Po přečtení prvních (nebo všech) poznámek k textu pravděpodobně jako první pocítíte puzení vaše psaní před beta čtenářem obhajovat nebo se s ním dokonce hádat. Ale to nedělejte. Vážně na to zapomeňte! Pokud posloucháte jeho připomínky osobně, jen kývejte a usmívejte se. Přerušte ho jen ve chvíli, kdy nerozumíte, co chtěl říci, vždy s pokorou a grácií. Na druhou stranu, pokud vás náročný beta čtenář arogantně poučuje, nedejte se. Ale jen za cenu toho, že vaše reakce nebudou vzteklým kopáním kolem sebe. Buďte profesionál. Argumentujte, debatujte k věci.  Když řeknete: „To je zajímavá připomínka, rozhodně ji vezmu v potaz!“ Rozhodně nic nezkazíte.

3. Neurážejte se

Ano, jednou za čas možná narazíte na nepříjemného beta čtenáře s pifkou na začínající autory. To jsou ale výjimky. Většina beta čtenářů se vás nesnaží dostat na lopatky, a to ani v případě, že jejich hodnocení je kritické a působí nepříjemným dojmem. Přistupujte k beta čtenářům jako k někomu, kdo vám primárně chce pomoci. I když se jsou jejich poznámky k vašemu rukopisu mimo mísu, neurážejte se. Není to osobní. Je to obchod!

4. Dejte si na úpravy čas

Většina z nás potřebujte nějakou dobu na vstřebání kritiky, především pokud je příkřejší než jsme čekali. Vyhněme se zkratkovitým reakcím a dejme si čas na zpracování hodnocení. Uvidíte, že třeba po týdnu se na poznámky dokážete dívat jiným očima. Nechte rukopis trochu uležet a hlavu vychladnout. Až ve vás zpětná vazba nebude vyvolávat tak bouřlivé reakce, projděte ji znovu a využijte veškerý její potenciál.

5. Pravidlo: „Na změnu musí být dva“

Stejně jako byste neměli automaticky odmítat veškerou negativní zpětnou vazbu, není dobré nekriticky přijímat chválu. Moje osobní pravidlo je, že pokud mám v textu něco změnit, musí se na tom shodnout dva lidé. Jedna z těch dvou osob klidně mohu být já – autor a druhá můj beta čtenář, jehož návrh souzní s mým pocitem z textu. V případě, že můj a beta čtenářův názor na text se liší, poznámku v rukopisu ponechám a zabývám se jí až v okamžiku, kdy mě na stejnou věc upozorní jiný beta čtenář nebo nakladatel.

6. Trvá to? Buďte trpěliví!

Poctivý beta čtenář vám daruje spoustu svého času. Kdybyste si zaplatili profesionálního korektora nebo editora, vyšla by vám jeho zpětná vazba na tisíce korun. Respektujte to. Neuhánějte ho emaily a nevyzvídejte na něm, jak je daleko. Pokud vám nepřijde odpověď ke smluveném termínu, neváhejte ho kontaktovat a slušně se zeptat, jak to je s vaší knihou. Pokud se  k ní ještě nedostal nebo dokonce neodpovídá, zapomeňte na něj. Bude lepší se poohlédnout po novém beta čtenáři.

7. Nežádejte nápady

Nevíte si rady se zápletkou? Beta čtenář není váš parťák na brainstorming. To, že někdo souhlasil, že si přečte váš román, ještě neznamená, že vám pomůže vymyslet jména postav a naservíruje vám návod na zajímavější děj. Pro nápady a inspiraci musíte k někomu jinému. Beta čtenář vám sice pomůže odhalit slabiny příběhu, ale zatočit s nimi musíte vy sami.

8. Laskavost oplaťte laskavostí

Ve komunitě autorů platí nevyřčené pravidlo, že když vám někdo ohodnotí knihu, laskavost mu oplatíte. Nabídněte vaše služby všem, kterým své texty pošlete a až bude řada na vás, zhostěte se úkolu se ctí. Staňte se poctivým beta čtenářem a sdělte kolegovi vaše kritické postřehy tak,  jak byste chtěli, aby je sdělil on s vámi.

Článek byl převzat z webu: https://www.helpingwritersbecomeauthors.com/beta-reader-etiquette

Překlad: Alžběta Janečková

Přidejte se ke komunitě beta čtenářů, účastněte se pravidelných setkání „beta čajoven“ a soutěží! Více o skupině tady.

Naučte se poskytovat zpětnou vazbu jako profík na praktickém online workshopu Jak číst a přijímat kritiku.