„Dokud nepovolíme křečovitému sevření, bráníme vývoji,“ říká ve své knize Síla nicnedělání Tomas Sjödin a nabádá k odpočinku. A přesně to vaše kreativita potřebuje. Když vám psaní zrovna nejde, netlačte na pilu a hoďte sebou na kanape.
Často nás překvapí, jak krátká procházka, vyžehlení prádla nebo prostý spánek vyřeší neřešitelné. A co teprve víkendové lenošení, lelkování a snění? Nebo týdenní nicnedělání?! Když se vám nedaří cokoliv dokončit (nebo začít), cítíte dokonce odpor ke všemu, co děláte (anebo jste ještě neudělali), dochází vám nápady a múza vysychá (často i odhodlání) je na čase si naplánovat kreativní pauzu a necítit se za to provinile. V lepším případě za tím stojí inkubační fáze vašeho tvůrčího procesu. V méně povedeném případě tvůrčí blok, který se ale může stát vaším nejspolehlivějším rádcem…
Cokoliv vytváříme, píšeme knihu, písničku nebo vymýšlíme nový prototyp optického přístroje, podléhá tvůrčímu procesu. Podle psychologa Grahama Wallace se tvůrčí proces dělí na čtyři fáze: přípravnou, inkubační, iluminační a verifikační. V současnosti se můžeme potkat i s teorií, která pracuje ještě s jedním prvkem: evaluací.
Fázi první, přípravnou, milujeme! Je to období, kdy se pro něco nadchneme, čteme o tom, co nás zajímá, dychtíme po nových informacích, sbíráme, co se dá, cestujeme a ptáme se… Připravujeme se na zpracování a výsledek. Jenže to bychom předběhli právě inkubační fázi, ve které procesujeme informace a poznatky, které jsme nasbírali. Vědci této fázi říkají také mentální trávení. Zpracováváme ty informace, které dále potřebujeme a neužitečné vypouštíme. Říká se, že kdy a na jak dlouho se tato fáze spouští není v našich rukou. O této fázi zpravidla ani nevíme, dokud ji to nezačne trvat. Trávení našich myšlenek může trvat pár hodin, často několik dnů nebo týdnů, může se stát, že i roky. Teorii „nevědomého procesování“ byla známá vynálezci, otci telefonu, Alexandru Grahamu Bellovi, nebo spisovateli Lewisi Carrollovi.
Nepodceňujte tuto fázi a nesnažte se ji obejít jen proto, že vás tlačí čas nebo jiné okolnosti. Může se stát, že výsledek nebude stát za to, že myšlenka bude plochá nebo řešení nebude dostatečně funkční a vy se stejně budete muset odebrat se svými výsledky do zákulisí a vše zpracovat ještě jednou. Zkrátka vše potřebuje svůj čas na dozrání.
Ve třetí, iluminační fázi, většinou dochází k aha momentům, kdy si propojíme informace a vznikne vlastní myšlenka, nápad, která bude v další, evaluační fázi podléhat vašemu vlastnímu i externímu zhodnocení. „Je to dobrá myšlenka?“ „Co si o tom myslíš?“ Ptáme se… a porovnáváme původní koncept s tím, co zrovna tvoříme.
Poslední fází je verifikační, kdy myšlenku zhomtňujeme a sdílíme se světem.
V dnešní zrychlené společnosti tak může inkubační fáze vypadat jako blok, a často jsme z takového období k naší škodě nervózní. Nechte věci na chvíli plynout vlastním tempem a vyzkoušejte takové činnosti, které propojí obě mozkové hemisféry a navodí vás na alfa vlny. Přečtěte si knihu, na kterou se dlouho chystáte, pusťte si oblíbenou hudbu nebo začněte plést. Uvidíte, jak budete s výsledkem spokojeni a ještě si budete říkat, že příště tuto fáze využijete o něco lépe, v přítomném bytí!
Pokud se cítíte vyčerpaní, přepracovaní, přesycení jednou aktivitou, zaměstnáním či dokončením projektu (knihy), je na čase si zabalit pár švestek a vyrazit na cestu… k vodě, na chatu, na zahrádku, k sobě… V závislosti na intenzitě vyčerpání, věnujte načerpání nových sil tolik času, kolik potřebujete. Vytáhněte kolo, hrabte se v hlíně a pěstujte rajčata, přihlašte se jako dobrovolník do neziskové organizace, pusťte se do truhlařiny nebo se inspirujte Paulem Coelhem a vydejte se na pouť do Santiaga de Compostela.
Tyto pauzy jsou více než přínosné, mění perspektivu, obohacují hodnotové žebříčky a poskytnou vám prostor k tomu, abyste si ujasnili své potřeby, touhy, vyčistili svou mysl a nacítili své další vize.
Blok pak nastává, když něco potřebujeme dělat jinak, naše podvědomí to ví, ale naše mysl ještě bloudí a vzpírá se změně, hloubce, jinému druhu poselství… Berte tedy svůj tvůrčí blok jako nevyhnutelnou pauzu, která vám může pomoci k vašemu dalšímu růstu.
Rozvolnit jej můžete výše navrhovanými aktivitami, které vtahují do přítomného okamžiku. Tyto činnosti opakujte po nějakou dobu a pak se zamyslete, co můžete udělat jinak, co všechno s vámi již neladí a můžete propustit… Je téma, které zpracováváte to vaše? Je styl, jakým píšete nebo se prezentujete, vám vlastní nebo podléháte módní vlně? Proč nemůžete začít tvořit? Neočekáváte příliš, netlačíte na sebe nebo nemáte strach z toho, co řeknou ostatní? Je vůbec pro vás to, co děláte to nejlepší?
Poslechněte si záznam z živého vysílání a poznejte možnosti tvůrčího bloku tady: https://youtu.be/WBzD9kaAlh0
Kniha Síla nicnedělání, Tomas Sjödin
Fáze tvůrčího procesu: https://www.wework.com/ideas/professional-development/creativity-culture/understanding-the-four-stages-of-the-creative-process
Texty zveřejněné na webu kurzyzobyvaku.cz jsou autorskými texty a překlady. Autorkou tohoto článku je Andrea Selzerová. Bez vědomí autorky a jejího psaného svolení je nelze kopírovat a přebírat na svůj web. Sdílení na FB s plným odkazem je v pořádku. Pokud chcete texty na svém webu publikovat, dejte autorce na vědomí na e-mailové adrese: kanclik@kurzyzobyvaku.cz