Nápad na knihu můžete v hlavě nosit nějaký pátek. V duši třeba i pár let nebo celý život. Jakmile svůj příběh začnete rozepisovat, můžete se pro něj nadchnout tak, že své dílo napíšete za pár dnů. Je potřeba říct, že v realitě to vypadá tak, že si vezmete dovolenou, děti dáte k babičce, manžel odjede na stáž, a vy se celé dny věnujete psaní.
Ne každý si takové podmínky může dovolit, a není jisté, že se k vám připojí i vaše múza. Navíc, i kdyby se inspirace dostavila, bude váš text napsaný horkou jehlou kvalitní? „Bude to ta nejlepší verze, které jste schopni?“ dodává lektorka tvůrčího psaní a autorka sedmi knih Alžběta Bublanová. Jak tedy psát a kolik práce na knize věnovat času?
Ještě než přejdeme k jednotlivým faktorům, které ovlivňují čas strávený nad psaním knihy, pojďme si dát lekci aritmetiky podle jednoho z nejplodnějších a nejprodávanějších českých spisovatelů Michala Viewegha. Ten má totiž v počtech jasno, a vy byste měli mít taky!
Během našeho Spisovatelského kafe, sérii besed se spisovateli, které pořádáme už třetím rokem pro naše kurzisty a absolventy v rámci Tvůrčího psaní z obýváku, Michal vypočítal, že pokud napíšete každý den tři stránky, za dva měsíce byste hypoteticky mohli napsat 180stránkovou novelu. Román o 360 stranách byste pak mohli stejným tempem sepsat za čtyři měsíce. Pokud si tedy vezmete 7denní dovolenou, a každý den vypotíte 51 stran, za týden vyprodukujete docela tlustou knihu, což současní čtenáři milují.
„Otázka ovšem je, jestli se dá 51 stran za den zvládnout, záleží na autorovi. Jsou spisovatelé, kteří píší, co to jde, a úpravy dělají až nakonec, a pak jsou tací, kteří pilují každé slovo a stěží napíší za den dvě strany. Nenuťte se do ničeho, pište tak, jak vám je blízké,“ radí lektorka Bublanová.
K samotnému psaní knihy připočítejte další čas na editace, proluky ve vašem psacím i tvůrčím procesu a změny v průběhu psaní. Tady se právě počítají náhlé a překvapivé jednání postav, nepředvídatelné nápady na to, jak by příběh mohl pokračovat, nebo dokonce nápady na nový příběh, které by vás mohly svádět k další knize. Tak ale vzniká zacyklenost mnoha autorů, ale to až jindy.
Některé žánry se teoreticky píšou kratší dobu. Například psaní pohádky, young-adult nebo povídky by mělo trvat podstatně méně času než psaní románu nebo naučně odborné literatury. Do psaní ale vstupují významné faktory, a psaní pohádky se může prodloužit na dobu psaní románu. Kromě výběru žánru to jsou také zkušenosti s psaním knihy, zralost osobnosti autora a jeho psaní, čas a psací tempo, silná vize a motivace, dobrý plán, příprava a počet editací.
V českém prostředí rozsah textu v délce 1 800 znaků (symbolů a mezer) odpovídá třiceti řádkům o šedesáti znacích nebo přibližně 250 slovům běžného textu. (zdroj: Normostrana. cz). Mrkněte tedy, kolik by měl váš žánr obsahovat počet slov:
Dětské knihy: 10 000–15 000 slov
Mysteriózní / Krimi / Thrillery: 60 000-90 000 slov
Beletrie pro mladé dospělé: 40 000–80 000 slov
Sci-fi/Fantasy: 90 000–120 000 slov
Romantika: 50 000-100 000 slov
Novely: 18 000-40 000 slov
Romány: 40 000-100 000
Literatura faktu má širokou škálu rozmanitosti (memoárové, vzdělávací, biografie atd.) a podle toho se bude lišit i počet slov.
Více o délce žánrů se můžete dozvědět tady.
Kolik času můžete své knize věnovat, se odrazí na rychlosti psaní vaší knihy. Není to však ten nejdůležitější faktor, na který byste měli spoléhat. Někdy se prostě v průběhu psaní zaseknete.
Nejčastějším důvodem „prodlužky“ je ztráta elánu, podpory nebo motivace. Prvotní nadšení může opadat, a to je ta chvíle, kdy se rodí knižní klenoty! Protože pokud i přes vzletné prvotní chvíle, se nenecháte odradit realitou, kdy psaní často nejde, jak potvrzuje guru české fantastiky Honza Kotouč, opřete se o svou vizi napsat knihu a máte napůl vyhráno.
Tady najdete ověřené zkratky ke knize a pokračování článku. Další tipy na psaní najdete na našem blogu nebo Instagramu.
Zajímá vás, jakým fázím psaní knihy byste měli projít, co vás podpoří a co vás naopak oslabí? Vyplňte náš dotazník, který mapuje proces psaní knihy českých autorů. Na oplátku vám pošleme výsledný report a můžete vyhrát konzultaci se zpětnou vazbou na ukázku vašeho rukopisu. Velmi vám děkujeme!
Autorka článku: Andrea Selzerová, tvůrkyně programu Tvůrčího psaní z obýváku, koučka a mentorka tvůrčího procesu
Editorka: Alžběta Bublanová, spisovatelka, autorka 7 knih a lektorka tvůrčího psaní
Tento text zveřejněný na webu kurzyzobyvaku.cz je autorským textem založený na zkušenostech a dlouholeté práce s autory. Bez vědomí autorky a jejího psaného svolení ho nelze kopírovat a přebírat na svůj web. Sdílení na FB s plným odkazem je v pořádku. Pokud chcete texty na svém webu publikovat, prosím napište na e-mail: kanclik@kurzyzobyvaku.cz