Chtěli byste psát, ale nevíte, kde vzít čas? Do psaní jste praštili, ale kvůli rodinným nebo pracovním povinnostem vaše tvorba (a potažmo váš tvůrčí život) živoří? Nebo jste se rozhodli, že spisovatelskou činnost zařadíte do svého každodenního života? Čtěte!
Věděli jste, že nemít čas je jeden z důvodů, pro který své psaní dokonce i aspirující autoři ukončují? Autoři se tak vzdají toho, aby svůj potenciál prozkoumali nebo svůj talent zdokonalili. Mnohdy se k psaní vůbec nedostanou, protože by se mu nakonec nemohli věnovat. Není právě nedostatek času dvojsečná zbraň – produktivity a prokrastinace? Pojďme si říct, co by mohlo pomoci „den prodloužit“, i když máte tři děti, práci na plný úvazek, manžela, psa a pět koček.
Ušetřete si čas právě tím, že budete vědět, co pro vás psaní znamená a co vám do vašeho života může přinést. Psaní tak pro vás bude důležité a nebude problém si pro něj vyhradit políčko v diáři. Pokud to s tvorbou máte (zatím) vlažně, netrapte se! Vaše psací období může nastat později… Mezitím si třeba čtěte, založte osobní deník nebo jen sbírejte nápady.
Svou psací pozici můžete posílit i tím, že budete jednat v souladu se svou tvůrčí vizí. Vidíte své psaní i za pět let? Přináší vám nejen radost, naplnění, ale i ovoce? Je tvorba textů vaše poslání a seberealizace? Vytyčte si dlouhodobé i krátkodobé cíle, které korespondují s tím, co skutečně chcete, a vyjděte vstříc své vizi.
Nevíte, jak na svou tvůrčí vizi? Stáhněte si Psací plánovač, díky kterému si svou vizi ujasníte a naplánujete konkrétní kroky k jejímu naplnění.
Víte, že psaní je vaší součástí, že bez něj to prostě nejde. Možná jste zjistili, že vás psaní baví a chcete svou chuť prozkoumat. Zmapujte si, kolik času se čemu během dne věnujete, a najděte psací časovou skulinku. Stačí i půlhodinka. Většinou ji najdete po ránu nebo před spaním. Úspěšní budete také o víkendu. Pak si řekněte, jak často se svému psaní budete věnovat – denně, týdně, jednou za měsíc? Definování frekvence vašich chvilek záleží na tom, jak to s psaním osobně máte, viz výše.
Až budete cítit, že vám psaní přerůstá přes hlavu, zkuste své chvilky odlehčit. Místo toho vyrazte na procházku, do kavárny, galerie nebo se prospěte. Nedělejte si z psaní povinnost, i když vás třeba může živit. Občas vyjeďte z módu produktivity, zastavte se, prozkoumejte své aktuální potřeby, v případě nouze zrevidujte i svou vizi. Vize se často nemění, potřeby však ano.
„Spisovatelská činnost je proces, a i když zrovna nepíšeme, neznamená to, že netvoříme. Dopřejte si prostor pro rozmýšlení si příběhu a postav, a také pro zrání toho, co už je na papíře,“ dodává spisovatelka a lektorka tvůrčího psaní Alžběta Bublanová.
Abyste mohli s psaním pokračovat, zapisujte si do svého diáře také vaše úspěchy. Počítají se nejen ty velké, jako třeba vydala jsem knihu nebo zvítězila v literární soutěži, ale hlavně ty malé: nasbírala jsem podklady ke knize, první kapitola dokončena, získala jsem dobrou zpětnou vazbu, přepsala jsem první draft… Přibývající úspěchy vás budou motivovat v dalším úsilí, a vaše psaní nevyšumí ani z kalendáře, ani z vašeho života…
Pusťte si psaní do svého života s online Autorským klubem. Ovládnete nejen základní techniky a přístupy tvůrčího psaní, ale také spisovatelský mindset.
V klubu se budete věnovat psaní komplexně a pravidelně s podporou psacích parťáků a zkušených lektorek po dobu 9 týdnů. Kromě vzdělávacímu programu vás čekají měsíční skupinové konzultace textu s držitelkou ceny Máchova růže, spisovatelkou Alžbětou Bublanovou, trénink sebepropagace od té nejpovolanější, autorky šesti knih Ludmily Bakonyi Selingerové, a knižní tipy Alžběty Janečkové šité na míru začínajícím i pokročilým autorům.
Nepromarněte šanci svůj autorský hlas prozkoumat, zdokonalit a nechat zaznít. Další běh klubu spustíme v roce 2023. Přihlásit se můžete tady.
Autorka článku: tvůrkyně online programu tvůrčího psaní Andrea Selzerová
Editace: spisovatelka a lektorka tvůrčího psaní Alžběta Bublanová
Úvodní foto: Eliška Kubíková
Tento text zveřejněný na webu kurzyzobyvaku.cz je autorským textem. Bez vědomí autorky a jejího psaného svolení ho nelze kopírovat a přebírat na svůj web. Sdílení na FB s plným odkazem je v pořádku. Pokud chcete texty na svém webu publikovat, prosím napište na e-mail: kanclik@kurzyzobyvaku.cz