Šestnáctiletý Oldřich Příklenek mi občas dává v hodinách Miniakademie tvůrčího psaní zabrat. Je to chytrý kluk a leckterého dospělého autora by strčil do kapsy. Napsal už tři díla. O svých postavách přemýšlí a než se pustí do psaní příběhu, probere ho detailně. Psaní rozumí a od svých vrstevníků liší tím, že vlastně rozumí hodně věcem…
Pamatuješ na svůj první impuls ke psaní? Proč a kdy jsi vlastně začal?
Chtěl jsem se podělit se světem o mé názory a myšlenky. A začal jsem hned, protože jsem si myslel, že potom už bude pozdě. Moje první dílo byla krátká, trošku naivní povídka z blízké budoucnosti. S psaním jsem začal před rokem.
Vidíš na sobě od té doby nějaký pokrok?
Určitě. A to ve všem. Moje myšlenky se hodně vyvinuly, příběhy jsou propracovanější, myslím, že jsou i hlubší. Zkouším různorodou stylistiku.
Je nějaká oblast, co se týče psaní, o které můžeš sebekriticky říct, že pokulhává?
Vždycky mě jich napadá spousta, ale když se nad tím zamyslím, zas tak hrozné to není.
Možná jedna věc, která mě štve, je zestručňování. Já si v poslední době zvykl hledat podstaty věcí, že už nedokážu napsat nic okolo. Nevím, jestli je to zvláštní, ale mnohem snadněji bych děj knihy napsal na jednu stránku než na čtyř set.
Navštěvuješ Miniakademii v rámci Kurzů z obýváku, setkal ses do té doby s někým, kdo taky píše?
Nikdo mě nenapadá. Miniakademie mi tak předala nejenom spousty znalostí, ale také zprostředkovala hodně kontaktů.
Co na tvé psaní říká rodina? Podporuje tě?
Ano, hodně. A jsem za to vděčný.
Co plánuješ do budoucnosti?
V horizontu deseti let chci vydat autobiografickou knihu složenou z úryvků mých zápisků, deníků, ale i knih. Možná to vypadá zvláštně napsat autobiografickou knihu ve dvaceti pěti. Ale v tomhle období se prý všechno nejvíc vyvíjí a mění, takže to bude zajímavé. A i kdybych vedl ten nejobyčejnější a nejnudnější život na světě, lidi všední příběhy zajímají.
Máš plán, jak vyniknout v té obrovské plejádě knih?
Hlavní je mít unikátní myšlenku. Ostatní přijde samo. Myslím, že problém každého, kdo chce stvořit něco jedinečného, je v hledání té pravé inspirace. Je těžké rozlišit racionální kombinování již vzniklých nápadů od opravdu něčeho nového.
Rozhovor připravila spisovatelka a lektorka tvůrčího psaní Alžběta Bublanová. Do její miniakademie se můžete přihlásit tady.
Máte doma začínajícího spisovatele? Podpořte ho v rozvíjení svého talentu díky Psací laboratoři.
Co psaní Oldovi přináší, jak se k němu dostal a jaké má plány?